همه چی اینجا پیدا میشه

کلیه مطالب برتر جهان

همه چی اینجا پیدا میشه

کلیه مطالب برتر جهان

همه چی اینجا پیدا میشه

برترین مطالب از سراسر جهان

  • ۰
  • ۰

قانون مهریه


به موجب ماده ۲۲ قانون حمایت از خانواده ۱۳۹۱ تا میزان ۱۱۰ عدد سکه بهار آزادی یا معادل آن زوجه می تواند اعمال ماده ۳ قانون نحوه محکومیت مالی نماید، یعنی اگر زوج مهر را نپردازد برای تمام آن نمی توان او را حبس نمود بلکه تا ۱۱۰ سکه یا معادل آن در صورتی که زوج دادخواست اعسار ندهد یا اعسار او اثبات نگردد به درخواست زوجه حبس می شود و برای بیش از آن، حبس زوج ممکن نیست. اما اگر شوهر اموالی داشته باشد برای بیشتر از ۱۱۰ سکه می توان اموال شوهر را توقیف و با فروش آن را وصول کرد. پس قانون اخیر نافی اختیار زوجین در تعیین میزان آن نیست.


محاسبه مهریه


در صورتی که مهریه پول باشد نحوه محاسبه آن به دو صورت ذیل می باشد.


نحوه محاسبه مهریه در صورت وقوع طلاق  یا مطالبه مهریه با ادامه زندگی مشترک: متوسط شاخص بها تورم در سال قبل از محاسبه و مطالبه مهر تقسیم بر متوسط شاخص بها در سال وقوع عقد ضرب در مهر مندرج در عقد نامه

نحوه محاسبه مهریه زن از شوهر فوت شده : متوسط شاخص بها در سال فوت زوج تقسیم بر متوسط شاخص بها در سال وقوع عقد ضرب در مهر مندرج در عقد نامه.

 


اقساط برای پرداخت مهر:


به موجب ماده ۱۰۸۳ قانون مدنی برای تادیه تمام یا قسمت یاز مهر می توان مدت یا اقساطی قرار داد.


با عنایت به ماده مرقوم اگر:


 


انواع مهریه


۱-مهریه حال باشد: در این صورت باید تا مدت تعیین شده تادیه گردد.


۲-مهریه موجل باشد: در این صورت باید تا مدت تعیین شده تادیه گردد.


۳-مطالبه آن به اختیار زوجه باشد: یعنی مهریه عندالمطالبه باشد، در این مورد هرگاه زوجه اراده کند مهر باید پرداخت شود.


۴-مطالبه آن منوط به استطاعت و توان مالی زوج باشد: یعنی مهریه عندالاستطاعه باشد، زوجه باید تمکن مالی زوج را اثبات کند سپس مهر را بگیرد.


۵- در صورتی که پرداخت آن اقساطی باشد: زوج باید در مواعد تعیین شده آن را بپردازد.


 


تلف و عیب مهر


در این باره ماده  ۱۰۸۴ بیان میدارد: هرگاه مهر عین معین باشد و معلوم گردد قبل از عقد معیوب بوده و یا بعد از عقد و قبل از تسلیم معیوب و تلف شود شوهر ضامن عیب و تلف است.


بنابراین اگر مهر بعد از عقد و قبل از تسلیم به زوجه تلف و یا معیوب گردد، زوج ضامن است: در این حالت در صورت تلف شدن عین مهر، زوج باید مثل یا قیمت آن را بدهد.


 و اگر مهر قبل از عقد معیوب بوده باشد، زوج ضامن عیب آن است. در این صورت زن حق دارد قرارداد مهر را فسخ کند و مثل یا قیمت آن را دریافت کند و یا مهر را نگه دارد و ارش مطالبه کند.


و اگر مهر بعد از تسلیم به زوجه تلف یا معیوب شود، زوج ضامن نیست، مگر آنکه تلف یا معیوب شدن آن به از تسلیم ناشی از عیبی باشد که قبل از قبض در آن وجود داشته است.برای مطالعه ادامه این مطلب به سایت موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد مراجعه کنید و یا با کلیک بر روی مهریه


در صورت هر گونه سوال با ما در تماس باشید : مطهری-خیابان علی اکبری- کوچه آزادی پلاک53 طبقه 3 واحد 5 

شماره تماس : 88523496

  • ۹۸/۰۲/۰۱
  • فرشاد یعقوبی

طلاق

طلاق توافقی

مهریه

موسسه حقوقی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی